Artūrs Zariņš par pētījumu:
“Pašlaik kodoltermiskās sintēzes reaktoros plāno īstenot ūdeņraža izotopu – tritija (T) un deiterija (D) kodolu saplūšanas reakciju tās augstās efektivitātes un iespējamības dēļ salīdzinājumā ar citām kodolu saplūšanas reakcijām. T-D kodolreakcijas cikliskas norises nodrošināšanai reaktorā ir nepieciešams iegūt papildus tritiju, to panāk, izmantojot Li6(n, α)T kodolreakciju. Eiropas Savienības izstrādātajā cieto materiālu moduļa koncepcijā kā references tritiju ģenerējošo keramiku plāno izmantot litija ortosilikāta (Li4SiO4) minilodītes. Pēdējie pētījumi liecina, ka ražošanas gaitā uz minilodīšu virsmas var veidoties oglekļa dioksīda un ūdens tvaiku hemisobcijas produkti (litija karbonāts un hidroksīds), kas augstas enerģijas starojuma ietekmē sadalās, radiolizējas, būtiski traucējot tritija difūziju un samazinot tā izdalīšanos no minlodītēm. Tādēļ šajā pētījumā ir analizēta hemisorbcijas produktu ietekme uz minilodīšu radiolīzi paātrināto elektronu (5 MeV, 0.7–11 GGy, 11,7 kGy s-1) ietekmē paaugstinātā temperatūrā (550–590 K). Balstoties uz iegūtajiem rezultātiem, ir izstrādātas rekomendācijas un ieteikumi tritiju ģenerējošās keramikas ražotājiem un koncepcijas izstrādātājiem keramikas radiācijas stabilitātes paaugstināšanai un tritija akumulācijas samazināšanai.
Pētījums veikts sadarbībā ar Karlsrūes Tehnoloģiju institūta (Vācija) un RTU Neorganiskās ķīmijas institūta speciālistiem EURATOM projekta ietvaros.“
Norādes uz izdevumu
LU Ķīmiskās fizikas institūts. 2014.
Publikācijas bibliogrāfiskais apraksts
Influence of chemisorption products of carbon dioxide and water vapour on radiolysis of tritium breeder / A. Zarins, G. Kizane, A. Supe, R. Knitter, M.H.H. Kolb, J. Tiliks Jr., L. Baumane. – References: p.1430 // Fusion Engineering and Design. Proceedings of the 11th International Symposium on Fusion Nuclear Technology-11 (ISFNT-11), Barcelona, Spain, September 15-20, 2013. – ISSN 09203796 – Vol.89, N 7/8 (2014), p.1426-1430, DOI: 10.1016/j.fusengdes.2014.01.005.